Jak se obléknout na ples, do divadla nebo do tanečních snadno a správně

Leden a únor jsou divné měsíce a pokud zrovna nejste vášniví lyžaři a netrávíte je, co to jde někde na horách, můžete z všudypřítomné šedi, chladu a tmy dostat pěknou depku.

Nejspíš proto jsme si vymysleli různé slavnostní akce jako plesy, koncerty nebo divadelní premiéry - které mají v lednu a únoru svou nejlepší sezónu - aby nám pomohly svým leskem a třpytem tyhle dva měsíce přežít.

Ale jestli se o vás pokouší deprese z toho, že nevíte, jak se na takové události obléknout, tak ji rychle zažeňte. Není to žádná věda, stačí dodržovat pár základních pravidel. A můžete se vyrazit bavit.


Základy


To nejdůležitější, co si musíte uvědomit, je, jak moc formální akce, na kterou chcete jít, je. Kouzlo dobrého oblékání totiž není v tom, že převedete to nejlepší, co máte ve skříni, ale že pro danou příležitost zvolíte to správné.

Druhá věc, kterou byste si měli zapamatovat, je, že večerní oblečení = tmavé oblečení bez nápadných vzorů a barev.

A třetí, že to nejčastější, co na sebe budete muset obléknout, je tmavý oblek. Pryč jsou časy, kdy pánské slavnostní oblečení reprezentoval žaket nebo frak (ty si dnes vezmete maximálně tak pokud půjdete na večerní recepci k britské královně nebo na svatbu některého z jejích příbuzných). Současnou nejslavnostnější špičkou je smoking.


Co a kam si tedy vzít?


Pokud jdete na akci s předepsaným dress codem, máte to jednoduché, vaším úkolem je ho dodržet. Co jaký dress code obnáší se dočtete v tomto článku. Pokud o dress codu žádné informace nemáte, ale tušíte, že nějaký bude třeba, nebojte se organizátorům zavolat a na dress code se doptat. Vaše povinnost sice je obléct se správně (na Česko-Slovenský ples vás třeba ve špatném oblečení nepustí a peníze za vstupenky nevrátí), ale musíte vědět, co se po vás chce.


Pokud akce, na kterou míříte předepsaný dress code nemá, řiďte se těmito pravidly:

Za formální událost, tedy takovou, kam byste se měli hodit do gala (minimálně do černého obleku, někdy ale i do smokingu), se považují:

 • návštěva kamenného divadla (Národní, Stavovské, každé městské, když jdete na operu nebo balet)
 • návštěva koncertní síně
 • premiéra muzikálu (POZOR - běžná představení se za formální nepovažují)
 • ples organizovaný městem nebo nějakou institucí (a samozřejmě taky ten v Opeře, a Česko-Slovenský, které představují tu úplně nejvyšší ligu)
 • nejrůznější galavečery, předávání cen a další


Na ty nejslavnostnější události (divadelní i muzikálové premiéry, Ples v Opeře a další podobně jedinečné události a gala) byste měli jít ve smokingu. Ten by měl být černý s lesklými klopami a lampasy, sako i kalhoty by měly být ze stejného materiálu. Pokud půjdete na akci, kde je vyžadovaný creative black tie, můžete sáhnout i po modrém smokingovém saku. Na krk jedině motýlka.

Na běžnou návštěvu kamenného divadla nebo koncertu vážné hudby stačí:

 • tmavý oblek (nejlépe černý, lze ale i tmavě modrý) s páskem
 • bílou košili (že má mít dlouhé rukávy snad zmiňovat nemusíme)
 • černé šněrovací lakovky (vyleštěné!)
 • delší ponožky, které ladí s botami (tzn. černé)
 • jednobarevnou kravatu v nekřiklavém odstínu nebo motýlka
 • tmavý delší vlněný kabát bez sportovních prvků jako jsou zipy (možná si říkáte, že si na cestu můžete přes jinak dokonalý outfit vzít to, co běžně nosíte - je nám líto, nemůžete, k outfitu patří i jeho svrchní část a přijít v bundě je stejné faux pas, jako kdybyste dorazili v džínách)


Za méně formální akce, kam není potřeba chodit ve velké večerní, se považují tyto:

 • představení v malých a alternativních divadlech
 • klubové koncerty
 • muzikály
 • myslivecké, hasičské, maturitní a další plesy


Co na sebe se v těchto případech odvíjí od povahy akce. Pokud jdete do malého divadla, je na místě být ležérní, s oblekem byste tady vypadali divně. Ideální je sáhnout po separátních kalhotách (pokud zvolíte džíny, tak jen dobře padnoucí a tmavé), košili bez kravaty a blejzru, případně svetru. Na nohy si vemte polobotky.

Čím je místo, kam míříte alternativnější, tím byste měli být uvolněnější. Zapomeňte ale na sportovní obuv, trička, kraťasy a sandály. Chápeme, že je vám tohle oblečení pohodlné, ale tím, že se do divadla obléknete pěkně jednak doplňujete slavnostní atmosféru, která dělá půlku celého zážitku (to platí pro velká divadla jako je to Národní nebo Stavovské v Praze), jednak ale taky tím, že nepřijdete v tom, co jste měli celý den na sobě, vyjadřujete úctu a díky všem, kdo dané představení připravili. Jak se obléknout pěkně a pohodlně vám mohou poradit naše stylistky :-).

To, co pro malá divadla, platí i pro muzikály (protože se v drtivé většině hrají na menších scénách). Jedinou výjimkou, kterou jsme už zmínili, jsou muzikálové premiéry, na které byste měli vyrazit ve slavnostním.

V čem jít na maturitní ples vaší sestřenice? Jestli máte tmavý oblek, rozhodně v něm, v této a dalších méně formálních bálových variantách si ale můžete vzít místo bílé barevnou (ale JEDNObarevnou) košili a v některých případech můžete i podle situace vynechat kravatu, motýlka si neberte určitě. Černé čisté boty a ponožky byste měli mít i tak. Světlý oblek nechte doma, ten na večerní události nepatří.


A co do tanečních?

I sem patří tmavý oblek, může být ale z lesklejšího materiálu. Stejně tak si můžete vzít i jinak barevnou než bílou košili. Kravatu můžete na prodloužené vyměnit za motýlka.

Z obleku byste měli odstranit všechny nášivky a cedulky, do kalhot musíte mít pásek a pamatujte na jednu zásadní věc - i když vám bude při tanci sebevětší horko, sako se nikdy, nikdy, nikdy nesundavá!


Tak vidíte, taková věda to není, že?Tags:
No items found.

Vyplňte krátký stylingový kvíz 

A stylistka Petra vytvoří box jen pro Vás!

Mám zájem
Nedávné tipy
Styl

Jaké barvy ženy na mužích milují

Barvy, které ženy na mužích přitahují.

Styl

Tipy na dárky na Vánoce

Ani na Vánoce nebudete muset bloumat po obchodech, dali jsme pro vás totiž dohromady tipy na skvělé vánoční dárky, které i my nakoupíme našim příbuzným.

Styl

Perfect match. Jak správně sladit separátní sako a kalhoty

V Itálii se tomu říká spezzato, v angličtině broken suit, v češtině trochu těžkopádně separátní sako a kalhoty. Výsledek je ale přesný opak těžkopádnosti.

Provozovatelem webových stránek genster.cz je společnost Top Button s.r.o., se sídlem Náměstí Přátelství 1518/2, Hostivař, 102 00 Praha 10,
IČO 06850995, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném u Městského soudu v Praze, oddíl C, vložka 289940.