Co musíte vědět o dress codech, abyste se už nikdy neoblékli špatně

Dodržet dress code a neztrapnit se tím, že se oblečete buď „moc“ anebo „málo“, dokáže být pořádný bolehlav. Ve světě společenských setkání totiž asi není větší faux pas, než přijít na obchodní schůzku či formální akci a vypadat tam nepatřičně.

S bolavou hlavou je už ale konec. Když budete mít po ruce tento náš přehled, co je co mezi pánskými dress cody, tak vás už žádná pozvánka ani firemní pravidla nezaskočí.

1. Business attire / Business formal

Aka uniforma pro byznysové a vysoce profesionalizované prostředí. Účelem tohoto stylu je vzbuzovat respekt a důvěru, a proto je kromě byznysmanů (i businessmanů) velice oblíbený i u právníků a bankéřů a vůbec všech, kteří potřebují nechat vyniknout své schopnosti a nestrhávat pozornost na extravagantní zevnějšek, ale zároveň vypadat maximálně spolehlivě a schopně.

 • Co jím říkáte?

Jsem seriózní a zabývám se důležitými věcmi. Většinou dosáhnu toho, co chci.

 • Co potřebujete:

Kvalitní jednobarevný a nijak výstřední oblek v tmavých barvách (černá, šedá, tmavě modrá); konzervativní kravatu; jednobarevnou světlou košili; kvalitní kožené boty (černé nebo hnědé oxfordky nebo derby a k nim sladěný pásek); ponožky, které budou vždy tmavší než boty – takže klasické černé.


2. Business casual

Uvolněnější (a pohodlnější) look pro všechny, kdo jinak nosí business formal. Pořád z něj tedy musí být jasné, že jste profesionál každým coulem. Vhodný je na dny, kdy máte na programu jen práci v kanceláři nebo schůzky, na nichž nepotřebujete dominovat.


 • Co jím říkáte?

Jsem zvíře a je pátek.

 • Co potřebujete:

Základní pravidlo zní: ani oblek, ani kravata, ale košile s dlouhým rukávem ano. Dál bude potřeba sportovní sako či blejzr; kalhoty ideálně jiné barvy než černé (ne džíny a rozhodně ne kraťasy); barevné i vzorované košile; mokasíny (bez ponožek); loafers. Vzhledem k tomu, že nebudete mít na krku kravatu, můžete vyzkošet i neformální button-down košili s knoflíčky na špičkách límečku. Dobře drží tvar i když si necháte poslední knoflík u krku rozepnutý.


3. Smart casual

Malá rada – jakmile se v názvu dress codu objeví slovo casual, nepřekládejte si ho jako „nenucený“, ale jako „flexibilnější“. Oblékat se vám s tím bude snadněji. A lépe vyzrajete i na smart casual, což je styl, u kterého si spousta mužů nejčastěji neví rady. Proč? Protože tohle je asi nejosobitější styl ze všech, který si musí každý upravit podle sebe. Jinými slovy být smart.

Smart casual - nekonečná studnice možností 😉


Smart casual je kromě osobitosti i zábavný, a i když se počítá mezi neformální styly, stále musí být elegantní a vkusný.

 • Co jím říkáte?

Mám rád módu a rád si hraju.

 • Co potřebujete:

Cokoliv mezi oblekem s kravatou a obnošenými džínami s tričkem = barevné blejzry; barevné chinos (béžové, khaki, navy); dobře padnoucí džíny; košile se zajímavými límečky i vzory; pola; vesty; svetry; kožené boty; tenisky…

Ke smart casual neodmyslitelně i nejrůznější doplňky (co byste řekli na pletené pásky?), protože právě ty odhalují vaši osobnost nejlépe, takže na ně nezapomeňte. A hrajte si i se vzory, barvami, střihy a materiály. Dovolené je v podstatě všechno, co nebude pobuřovat. Extravagance se v tomto případě bát nemusíte.


4. Casual

Je, jak název napovídá, volný styl, ale pořád to není to, v čem jdete v sobotu ráno vyvenčit psa do parku. Patří sem ale všechno lehce elegantní oblečení, co běžně a rádi nosíte jako polo, džíny a pohodlné boty.

 • Co jím říkáte?

Tohle jsem já.


 • Co potřebujete:

Trička; pola; džíny; chinos; kraťasy; kožené boty i tenisky.

5. Cocktail attire

Koktejlová hodinka kdysi nastávala zhruba hodinu před večeří. Muži se během ní sešli na rychlý aperitiv, aby ještě před tím, než se pustí do jídla, probrali zásadní otázky života, vesmíru a vůbec. A to všechno se promítlo i do dress codu, který se po setkání u koktejlu jmenuje. Když vám přijde pozvánka na akci, kde bude vyžadován, čekejte uvolněnější, ale stále decentní a elegantní podvečerní setkání na vernisáži nebo firemním večírku. Žádnou divokou party, která se protáhne až do rána.

 • Co jím říkáte?

Zastavil jsem se tu na drink.

 • Co potřebujete:

Oblek bez kravaty nebo chinos (ne džíny) a sako; košile. U posledních dvou položek můžete experimentovat s barvami i vzory, cocktail attire se nenosí na příliš formální akce, proto do něj nepatří kravata.

6. Black (Dark) suit

Běžný dress code na běžné společenské události (plesy, koncerty), ale třeba i na pracovní pohovor.

 • Co jím říkáte?

Vím, jak se slušně obléknout.

 • Co potřebujete:

Tmavý oblek (černý nebo tmavě modrý); jednobarevnou košili s minimálním vzorem (ne button-down, ta je neformální); podle typu akce můžete i nemusíte mít kravatu či motýlek; ponožky, které ladí s barvou obleku; sladěné boty a pásek (k černému obleku černé, k modrému hnědé).


7. Black tie

Nejformálnější, nejslavnostnější a nejstriktnější dress code s jakým se drtivá obyvatel planety může setkat a obléknout ho. Nosí se na významné večerní události a opravdu byste v něm neměli vycházet dřív, než se setmí, případně ne před sedmou večerní. Vzhledem k povaze akcí, na které patří, tu není prostor k osobním úpravám.

 • Co jím říkáte?

Vyrážím na premiéru do opery.

 • Co potřebujete:

Smoking. Vzít si místo něj černý oblek je totální porušení dress codu. Stejně tak zapomeňte na černou kravatu, k black tie patří jen a pouze černý motýlek. Černé musí být i kalhoty, sako může být modré. Dále potřebuje bílou smokingovou košili; smokingový pás; kulaté manžetové knoflíky s černým kamínkem; černé (a pořádně vyleštěné) lakýrky; vysoké černé ponožky; bílý kapesníček.

Pokud nosíte hodinky, tak je v nechte doma. Do smokingu nepatří, protože ve společnosti se nekontroluje čas.

Creative black tie  

O něco méně formální varianta black tie. Smoking si musíte vzít tak jako tak, máte ale volnější ruku v tom, jak by měl vypadat. Sako může být opět modré a různé barvy mohou mít i lampasy na kalhotách. Ukázat své já můžete zejména v doplňcích (motýlek, kapesníček, manžetové knoflíčky, smokingový pás). Zkátka pořád musíte vypadat slavnostně, ale už trochu víc podle sebe.

Black tie optional

V tomto případě může smoking nahradit černý oblek s kravatou. Tento dress code totiž požaduje volný společenský oděv. Což je na jednu stranu fajn, na druhou je to trochu záludné v tom, že pořád platí, že byste se neměli obléct více ani méně než ostatní (a hlavně hostitel). Takže než začnete jásat, že oblek máte doma ve skříni, raději se zkuste doptat, co budou mít na sobě další lidé na akci.

8. White tie

Je nejformálnější dress code ze všech, pokud ale nejste členem evropské smetánky (nechystáte se do ní přiženit), vrcholným politikem či diplomatem a ani si nepůjdete převzít nobelovku, tak se s ním nesetkáte. Je to totiž uniforma, která se nosí na honosných akcích, státních večeřích a banketech nebo na předáváním ultravýznamných cen.

 • Co jím říkáte?

Tahle akce je něco.

 • Co potřebujete:

Černý frak; černé kalhoty s vysokým pasem; bílou white tie košili; bílou vestu; bílý motýlek; bílé šle (místo pásku).

Tags:
No items found.

Vyplňte krátký stylingový kvíz

A stylistka Gábina vytvoří box jen pro vás! 😉

Mám zájem
Nedávné tipy
Styl

Jak se správně obléknout na video call

Nějakou dobu teď budete nejspíš pracovat z domova a s kolegy se uvidíte jen přes video cally. Jak je ale zvládnout stylově a bez společenských a módních přešlapů?

Styl

Business casual bundy, které byste měli mít ve skříni

Jakýkoliv dresscode zabijete, když si k jinak perfektně sladěnému outfitu vezmete špatnou bundu. Jaké bundy si tedy vzít do kanceláře, aby se vám to s business causal nestalo?

Styl

Jak se obléknout na ples, do divadla nebo do tanečních snadno a správně

Nenechte se odradit od návštěvy plesu nebo divadelní premiéry jen proto, že nevíte, co na sebe. My to víme a poradíme!

Provozovatelem webových stránek genster.cz je společnost Top Button s.r.o., se sídlem Náměstí Přátelství 1518/2, Hostivař, 102 00 Praha 10,
IČO 06850995, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném u Městského soudu v Praze, oddíl C, vložka 289940.