Styl

Sezóna kraťasů začíná. Jak si vybrat ty správné?

Máte rádi kraťasy? My taky. A proto pro vás máme pár tipů, jak je nosit, abyste i v nich vypadali elegantně a cool. Stačí, když si dáte pozor na:

Počasí a příležitost

I když máme kraťasy rádi, nic neuděláme s tím, že představují typický casual kousek. To znamená, že byste je měli nosit ve volném čase, do práce opravdu jen výjimečně a rozhodně ne na byznysové schůzky nebo formální události.

nohz-min

Tajemství toho, abyste v kraťasech vypadali opravdu dobře, je ale i v tom, že je vytáhnete ve správném počasí. Někteří čeští muži na ně nedají dopustit a nosí je, co to jde. Za deště a chladu ale kraťasy ztrácí své kouzlo – pohodu a ležérnost, která patří k teplým letním dnům. Jestli na ni chcete být připraveni se vším všudy, nezapomeňte si do svého Genster Boxu poptat právě i kraťasy!

Délka

Kolik centimetrů by měly vaše kraťasy měřit vám neřekneme, protože každý máte jinak dlouhé nohy. Řiďte se ale tím, že by nohavice měly končit zhruba 3 – 5 cm nad vašimi koleny. Čtěte také: Jak připravit svůj šatník na léto? Naše tipy a rady najdete tady. Kratší patří do tělocvičny, protože se vám v nich bude lépe hýbat. Delší budou vypadat, jako byste je podědili po někom, kdo byl větší než vy a absolutní no-go jsou kraťasy pod kolena, ty pro změnu evokují ustřižené kalhoty.

Šířka

Stejně jako každý jiný kus oblečení, vám musí i kraťasy, pokud v nich chcete vypadat dobře, perfektně sedět. Dejte si proto pozor, aby vám nikde nebyly zbytečně volné, nekrabatily se, neshrnovaly a podobně. Ideální střih je slim-fit, který není upnutý, ale kopíruje siluetu vašeho těla. Mezi kůží a látkou by mělo být zhruba do centimetru místa.

5ede65e5cabe0a4a506e6878_0Xw0mL3775Eo-5oKo_qDQ_jKEsXhywmD8kPkffK3VudaahO4muhcVSxWvf8DwXOztDQEd5445gyfXUypZiaanA4S08iLBU0nIW0E9A7mB4rIW6rkQUWE8eqN1A9FRbzyUcPjm34P

Když si pořídíte široké kraťasy (a ještě k tomu v délce po kolena) hrozí vám, že budou vypadat jako sukně nebo že se vaše nohy v záplavě látky začnou ztrácet a budou působit křehčí, než ve skutečnosti jistě jsou :-).

Barvy, vzory a prvky

V tomto ohledu je pravidlo jednoduché a stejné jako u každého jiného kousku oblečení – čím prostší kraťasy si vyberete, tím víc je užijete. Jednobarevné kraťasy s klasickým množstvím kapes jsou právě ta varianta, kterou si můžete vzít i na pracovní casual friday a jednobarevné přitom neznamená, že musí být jen khaki nebo tmavě modré, dobře vypadají i červené, zelené nebo třeba světle modré.

5ede65e612c87a512154d412_L5pJc5O4MEjOemBt43ClVC2Z3iK70H_29jcAIh2Umg4_ibF0czWaW4H0E8HRsvOzCOHxcQDh-jIydmbM3POY2LwBlPyjGFMn9YmWEzNDVwO_Hl4GUlR5YJYYc5iinoKkyfmWKK-Y Takhle ne!

Naopak čím jsou kraťasy barevně pestřejší a vzorovanější, tím jsou méně formální a třeba ty, co připomínají havajské košile, patří skutečně jen na pláž. Stejné pravidlo platí i pro kapsy a další prvky – zatímco na treku v přírodě jsou kapsáče funkční a neocenitelné, ve městě jako bushman vypadat nemusíte, a nemají tam tudíž co dělat.

Co k nim?

Jistě byste rádi sáhli po sandálech, ale nedělejte to, opět se pohybujete na až příliš neformálním poli. Ideální obuví k městským kraťasům jsou mokasíny nebo třeba loafers, projdou vám ale i letní tenisky. Doplňte je košilí, kterou není třeba zakasávat, kvalitním tričkem nebo polem a můžete vyrazit!

P. S. Věděli jste, že…

Jestli vám někdo někdy tvrdil, že kraťasy jsou pro kluky, měl pravdu. Původně opravdu vznikly proto, aby si kluci a chlapci neničili kalhoty (třeba tím, že si neprodírali kolena) a dlouhé nohavice začínali nosit až od určitého věku. Dnes tohle pravidlo dodržují částečně třeba členové britské královské rodiny, jen se podívejte na fotky nejmenších princů. Pro elegantní dospělé může byly krátké kalhoty naopak něco nepředstavitelného a monopol letních obleků definitivě narušily až po druhé světové válce.

Vyplňte jednoduchý stylingový kvíz

A stylistka Petra vám vytvoří Genster Box na míru!

Začít