Styl

Perfect match. Jak správně sladit separátní sako a kalhoty

Muži je mají taky a ne že ne. Příležitosti, kdy chtějí vypadat a cítit se dobře, ale které ještě nejsou natolik formální, aby na ně vyrazili v obleku. Co v takových případech na sebe? V Itálii se tomu říká spezzato, v angličtině broken suit, v češtině trochu těžkopádně separátní sako a kalhoty.

Výsledek je ale přesný opak těžkopádnosti. Správně sladěné sako a kalhoty vypadají skvěle a zároveň netlačí příliš na pilu. Nedbalá elegance ale není jen tak. Abyste jí dosáhli, měli byste se držet několika základních pravidel. Jinak totiž budete vypadat, jako byste na sebe ve spěchu oblékli to, co bylo zrovna po ruce.

Co si musíte uvědomit

Párování separátních sak a kalhot je skvělá příležitost ukázat svou osobitost a styl, vaše smart pojetí módy, to, kdo jste právě vy.

5dcb383d0de3bea9845a00b2_person-holding-newspaper-wearing-gray-blazer-1661416

Prim v téhle dvojici hraje sako. Na to bude upřená veškerá pozornost a vy byste mu ji měli věnovat taky, kalhoty slouží jako doplněk a měly by být co nejjednodušší. Je na vás, jaký si u saka zvolíte střih, materiál, vzorování i barvu, u kalhot byste ale měli sáhnout vždy po jednobarevných konzervativních chinos (nejčastěji černých, modrých, šedých, hnědých, béžových) nebo po tmavých džínách, ideálně slim a rovného střihu.

Pokud se v něm budete cítit dobře, nebojte se si vzít výrazné sako, nikdy si ale na sebe neberte lesklé, to totiž patří do obleku. Hledejte raději saka bez vycpávek (to proto, že se pohybujete v části módy, která je spíš casual) ale nebojte se dát si do náprsní kapsy kapesníček, ten je tady zcela na místě.

Pod sako je nejlepší si vzít klasickou oxford košili, opět v neutrální barvě, v některých případech můžete ale zvolit i polo a někdy i dokonce obyčejné tričko. Pamatujte, že vždycky bude vypadat líp, když si košili zastrčíte do kalhot. Boty volte spíše méně formální.

Základní pravidla

  • V první řadě dbejte na to, aby k sobě seděly barvy.
  • Pamatujte si, že ke světlému saku patří tmavé kalhoty, k tmavému můžete mít tmavé i světlé.
  • I když můžete všechno ladit tón v tónu, dejte si na to pozor, tahle varianta je zrádná a můžete se v ní dopustit velkých chyb.

5dcb386f2183e17d46e60b4d_standing-man-looking-his-watch-2813515

  • Stejně jako barvy k sobě musí jít i materiály a oba kusy musí být vždy na stejné úrovni formálnosti. (Zimní bundu a letní kalhoty byste si k sobě taky nevzali.)
  • Všechno vám musí perfektně padnout. Jakmile vám nebude sako nebo kalhoty sedět, kouzlo nedbalosti zmizí. Stejně tak byste si na sebe měli vzít jen to, co je čisté a vyžehlené.
  • Nepřekombinujte to, i když povedený výsledek může vypadat skvěle, pořád pracujete s kousky, které k sobě primárně nebyly určeny. A když to nevyjde, je to poznat.
  • A hlavně, vždycky , na jakou akci vyrážíte, od ní se totiž všechno odvíjí. Jinými slovy, vyjadřujte sami sebe, ale taky dbejte na etiketu. Čím je událost uvolněnější, tím odvážnější můžete být ve svém kombinování i vy, naopak čím bude její charakter formálnější, tím víc byste se měli držet při zemi na důležitou pracovní schůzku nebo pohovor vyrazte v obleku.

Nejčastější kombinace

Navy (nebo barevné) sako + neutrální světlé kalhoty - Casual kombinace na volný čas. Ideální pro případ, že vyrážíte na jachtu :-) Navy sako + šedé kalhoty - Pro causal byznysové setkání. Šedé sako + tmavé džíny - Jistota pro causal fridays v práci. Šedé sako + černé kalhoty - Poloformální kombinace pro klasický pracovní den. Hnědé sako + modré kalhoty - Pro odvážné, kvazi-formální. Černé sako + šedé kalhoty - Nadčasová klasika, může být hodně formální i hodně causal, záleží na charakteru kusů, které ke kombinování zvolíte. Tvídové sako + tmavé džíny - Trendy a skvěle vypadající kombinace. Tvídové sako nabízí spoustu možností, jak ukázat, kdo jste, tak toho využijte. Říká si o vzory i vrstvení a je to ideální materiál do chladnějšího počasí.

Vyplňte jednoduchý stylingový kvíz

A stylistka Petra vám vytvoří Genster Box na míru!

Začít