Styl

Dopřejte svému šatníku detox. Tady je návod, jak ho správně vytřídit

Vezměte do ruky každý kousek oblečení a pokud váháte, zda si ho nechat nebo vyhodit, tak si odpovězte na otázku„Koupil bych si to i dnes?” Pokud ne, je na čase se rozloučit. Nejspíš si dokážete představit zábavnější činnosti, než strávit odpoledne tříděním svého šatníku. My v Gensteru taky. Zároveň ale víme, že pokud chcete vypadat dobře, není nic důležitějšího, než začít od základu, svými věcmi se probrat a nemilosrdně se zbavit těch, co jen zabírají místo.

Jedině tak si totiž můžete vytvořit chytrý šatník. Takový, který vám pokaždé, když ho otevřete, ušetří čas, vyladí styl a nabídne skvělé outfity pro cokoliv, co vás bude čekat.

Tak se nadechněte a pojďte začít, pomůžeme vám.

Připravte se

 1. Nebudeme vám lhát, čištění šatníku chvíli zabere. Vyhraďte si na něj proto dostatek času, nachystejte si svou oblíbenou hudbu a někam do bezpečí si klidně dejte i lahev vína.
 2. Určete si místa, kam budete dávat kousky, které se rozhodnete si nechat, kam ty na vyhození a kam ty, které pošlete dál. Pokud třídění myslíte vážně, musíte v něm mít pořádek.
 3. Ze skříní vyndejte všechno své oblečení. V té, na níž budete zrovna pracovat, by měla zůstat maximálně prázdná ramínka. Snažte se i o to, abyste jeden druh oblečení – jako kalhoty nebo trika – probírali vždy najednou a ne na přeskáčku. Jedině s celkovým pohledem budete třídit správně.

Co byste měli zohlednit:

 • Materiál – do chytré skříně patří pouze kvalitní, přírodní materiály jako vlna, kašmír, len, hedvábí, kůže, bavlna.
 • Stav vašeho oblečení – jasně, patina je patina, ale to co ji má a nechcete to vyhodit, si nechte na doma nebo na chatu, do práce nestálé barvy, díry, žmolky, ale ani třeba škrábance na kůži nepatří.
 • Trendy – frčely vaše oblíbené kalhoty před deseti lety? Pak je nyní nejspíš ten správný čas, říct jim sbohem.
 • Barvy – ideální základ šatníku tvoří neutrální barvy a platit by to mělo i pro ten váš.
 • Velikost – spoustu oblečení si můžete nechat na zahradu nebo na chatu. I tak vám ale musí sedět. V nepohodlných svršcích pracovat na zahradě nechcete, takže nezapomínejte zkoušet.

5eb5b95760538b2e9f31f237_annie-spratt-lkvD9xlWdU0-unsplash (1)

Jde se třídit

 1. Vezměte do ruky každý kousek oblečení a pokud váháte, zda si ho nechat nebo vyhodit, tak si odpovězte na otázku„Koupil bych si to i dnes?” Pokud ne, je na čase se rozloučit.
 2. Máte dvě stejné či téměř totožné věci? Jestli platí za vaše poznávací znamení, nechte si obě, jinak se rozhodněte pouze pro jednu.
 3. Neřešte, kolik peněz daný kousek stál, ani jestli jste si ho přivezli na památku z druhého konce světa. Pokud vám nesedí, tak ho nikdy nosit nebudete.
 4. Máte-li šatník rozdělený dle sezónnosti (což doporučujeme), nezapomeňte vytřídit i to oblečení, které sezónu zrovna nemá.
 5. Stejně postupujte u obuvi i doplňků.
 6. Až budete hotovi, tak si vytříděné věci projděte a zkuste si na nich ujasnit svůj styl.
 7. Oblečení máte roztříděné, pokud chcete svůj šatník kromě očisty také minimalizovat, nyní je ta pravá chvíle se rozhodnout, kolik toho doopravdy potřebujete.

Vyčištěný šatník doporučujeme rozdělit na tři části:

 1. Základ šatníku – kousky, které nosíte celoročně a nepodléhají trendům.
 2. Doplňky – doplňujete a obměňujete dle sezóny, zároveň je máte po ruce, když se oblékáte.
 3. Sezónní část – v zimě zde visí dlouhé kabáty a jiné teplé oblečení, v létě lněné košile či kalhoty a po ruce, na volný čas, máte i kraťasy.

5eb5b91aa6d8432ba1a0c502_alexandru-acea-T5jXjei49uY-unsplash

‍Gratulujeme, první fázi přípravy chytrého šatníku máte hotovou! Prohlédněte si, co vám ve skříni zbylo a sepište si seznam, co po vytřídění potřebujete doplnit. Vybrat ty nejlepší kousky, které dokonale doplní to, co rádi nosíte, vám pomůžou naši stylisté a v Genster Boxu zašlou pohodlně až k vám domů.

####Co s tím, co nechcete vyhodit? Našli jste ve skříních kousky, o kterých víte, že si je na sebe už nevezmete, ale pořád je vám líto je vyhodit, protože jsou v dobrém stavu? Tak nám je pošlete a my se o ně postaráme. Oblečení roztřídíme, část darujeme lidem, kteří si ho nemohou koupit a část prožije druhý život díky bazaru Od Karla. Více informací o tom, jak funguje náš projekt ReGenster, najdete zde.

5eb00d6eabe8f528948d4b4d_g4162

Vyplňte jednoduchý stylingový kvíz

A stylistka Petra vám vytvoří Genster Box na míru!

Začít