Styl

Jak se správně obléknout na video call

Že strávit home office v pyžamu není dobrý nápad, jste už nejspíš slyšeli. Vylézt z postele a rovnou se obléct, čas od času dokonce i tak, jako kdybyste měli jít do kanceláře, vám pomůže s produktivitou, motivací a dobrou duševní kondicí vůbec. Tak na to myslete. A až se budete spojovat se svými kolegy nebo partnery na video poradu či schůzku, dejte si pozor, abyste se oblékli tak, aby se ostatní soustředili na to, co jim říkáte a ne na to, co máte na sobě. Pomohou vám k tomu tyto kroky:

  1. Základní pravidlo je jednoduché - video schůzka je schůzka jako každá jiná a obléknout byste se na ni měli stejně, jako kdybyste ji absolvovali osobně. Pokud tedy budete muset neodkladně vyřešit něco, kam byste museli vyrazit oblečení v business formal, měli byste si vzít oblek i kravatu. Ve většině případů si ale vystačíte s business casual - košilí a blejzrem.

  2. Vyhněte se vzorům - jakýmkoliv obrázkům, proužkům, kostkám. Na obrazovce by se mohly všelijak mihotat a ty, se kterými mluvíte, rozptylovat. Nejlepší je vzít si na sebe jednolité barvy a úplně nejlíp takové, které máte rádi a sedí vám. Když ale sáhnete po modré, tak nikdy neuděláte chybu. Příliš výrazné barvy většinou také nejsou to pravé ořechové, protože mohou zasáhnout do kvality obrazu a ty, které odpovídají barvě vaší pleti s ní mohou zase splývat a vy budete vypadat přinejmenším zvláštně. A pozor si dejte i na to, abyste se neoblékli do stejné barvy, jakou má pozadí, před kterým sedíte. To byste se do něj rozpili celí. Dobrá není ani bílá, protože ji videopřenos může přeexponovat.‍

5e6fdde50ad9f7462ebe500a_markus-spiske-iHeX3jWkv9s-unsplash Místo kolem Vás by mělo být uklizené a bez rušivých prvků.

‍3. Ujistěte se, že vám všechno perfektně sedí. Tohle pravidlo vám opakujeme neustále, ale při video kontaktu platí obzvlášť. Jen si to představte sami - sedíte a koukáte se na obrazovku na svého kolegu a najednou si všimnete, že si neustále vytahuje sako, povoluje košili u krku, zbystříte na jeho svetru flek nebo pomačkaný límeček - a najednou si nemůžete pomoct a vnímáte jen tohle. Tak tomu se chcete vyhnout. Trik na to, jak si zajistit, že se vám nebude krabatit sako je úžasně jednoduchý - přisedněte si ho.

‍4. Nezapomeňte se taky pořádně oholit, zkontrolujte si, jestli nemáte něco mezi zuby, seďte rovně a pokud nosíte brýle, ujistěte se, že na nich nejsou šmouhy.

Zkrátka, snažte se být oblečení spíš konzervativně, ale zároveň pohodlně, abyste se cítili v pohodě (to je totiž to nejdůležitější, pak budete působit lépe a vaše sdělení taky lépe vyzní). Až budete hotoví, sedněte si před počítač a zkuste se ještě vyfotit, ať víte, jak na obrazovkách vašich kolegů budete vypadat a jestli není třeba ještě něco upravit. A stejně jako byste se měli vyvarovat rozptylujících doplňků na sobě, postarejte se o to, ať se vám nic zbytečně neválí na pracovním stole nebo nevisí za vámi na židli, gauči, zdi a podobně.

A taky se ujistěte, že máte na všechno klid. Když děti profesora Roberta Kellyho narušily jeho rozhovor pro BBC o sesazení prezidentky Jižní Koreje, bylo z toho sice "nejzábavnější video roku", ale jinak to bylo dost velké faux pas. A taky ukázka toho, co všechno - nejenom děti - by za vámi být nemělo.

Pevné zdraví!

Vyplňte jednoduchý stylingový kvíz

A stylistka Petra vám vytvoří Genster Box na míru!

Začít