Styl

Jak si sbalit na dovolenou snadno a rychle

Chystáte se na prázdniny a přemýšlíte, jak a do čeho si nejlépe zabalit, aby vám nic nechybělo, na všechno jste měli dost místa, ale nemuseli si s sebou brát lodní kufr, a aby vaše oblečení po cestě taky nějak vypadalo? Žádný problém. Stačí se řídit těmito jednoduchými tipy.

Co si zabalit

  • Ať už jedete kamkoliv, přemýšlejte, na jaké příležitosti budete oblečení potřebovat. Vyhnete se tak tomu, že na místě zjistíte, že nemůžete jít na večeři, protože jste si zapomněli dlouhé kalhoty (nebo sako) i tomu, že s sebou potáhnete věci, které nevyužijete
  • Přemýšlejte i v celcích. Promyslete si nejen, co si kam vezmete, ale i jestli budete muset dodržovat nějaký dress code a zabalte si už vymyšlené outfity a nestavujte je až na místě . I takhle se vyhnete tomu, že si vezmete spoustu věcí navíc.

Jak na to

  • Napište si seznam věcí, co si sbalit. Je to sice trochu jako když vás máma balila na prázdninový tábor, ale i tohle vám pomůže si ujasnit, co opravdu potřebujete a co ne.

  • Věci, které máte na seznamu, si vyndejte na postel, ať vidíte, kolik toho je a můžete ještě jednou posoudit, jestli je všechno doopravdy potřeba.

  • Vyndejte si zavazadlo. Až v téhle fázi, kdy před sebou máte věci, které potřebujete zabalit. A přizpůsobte jim jeho velikost. Když si totiž připravíte zavazadlo jako první, vždycky ho naplníte, i když to vůbec není nutné.

  • Jak skládat oblečení? Neskládejte ho, ale rolujte. Pokud to jen trochu jde (a u většiny oblečení to jde skoro vždycky), tak jednotlivé kousky místo skládání smotejte to úhledné ruličky. Nejen že díky tomu ušetříte místo a budete si toho moci zabalit víc, ale taky si oblečení kupodivu tolik nezmačkáte, jako kdybyste se ho snažili udržet v cestovních komíncích. Rolovací metodu vřele doporučujeme jak do batohu, tak do kufru.

GENSTER TIP: Víte jak se sbalit do příručního zavazadla, abyste ušetřili místo a nezmačkali si oblečení?

Kdy a jak balit do batohu

Jestli jedete pod stan nebo se potřebujete sbalit na vodu, není se o čem bavit. Berte batoh. Jinak ho použijte pouze v případech, kdy víte, že budete hodně chodit a kufr, byť na kolečkách, by vám moc neposloužil.

Jestli chcete z možností batohu dostat maximum, volte raději měkčí tip. Je tvárnější a vy snáze využijete všechna volná místa. A také je lehčí.

Pokud si chcete být jistí, že vám oblečení zůstane čisté, rozdělte ho do několika sáčků. Využijte mrtvý prostor (tzn. do bot dejte ponožky apod.) Objemné a pevné věci, jako třeba knížky, dávejte na okraj batohu, měkkými vyplňte vnitřek a jestli se vám to nepříčí, využíjte i nejrůznější přezky, které jsou vně batohu a na které můžete připnout třeba helmu na kolo nebo boty do vody.

A pokud jdete na tu túru, nezapomeňte batohu pořídit pláštěnku.

kufr

Jak efektivně zabalit kufr

Jestli to ale jen trochu půjde, doporučujeme vám vzít si kufr, je to přeci jen o něco kulturnější způsob přepravování věcí. A co si budeme povídat, kufr je pořád hezčí doplněk než krosna. Pokud jste zapřísáhlí odpůrci kufrů, přimlouváme se alespoň za elegantní cestovní tašku.

Při balení do kufru doporučujeme inspirovat se zásadami, se kterými už před pár lety přišli odborníci na kufry vzatí z Louise Vuittona (nebojte se, skvěle vám poslouží i když váš kufr žádný Louis Vuitton není :-). Základem je naskládat svoje věci do zavazadla ve třech vrstvách a to zhruba následovně:

Prostřední vrstva by měla patřit vašemu běžnému měkkému pánskému oblečení, to znamená trička, kalhoty, košile… Košilím nezapomeňte rozložit límečky.

Horní vrstvu pak vyhraďte tomu nejjemnějšímu, co si s sebou berete, tady totiž hrozí nejmenjší riziko zmačkání. Pokud cestujete se sakem, patří sem, stejně jako v zimě kabát. Poslední součástí této vrstvy jsou doplňky, tedy pásky a další. Pod víko kufru by měla přijít ochranná vrstva, Louis Vuitton doporučuje hedvábný papír, podle našich zkušeností postačí čistý kus látky.

Vyplňte jednoduchý stylingový kvíz

A stylistka Petra vám vytvoří Genster Box na míru!

Začít