Styl

Business casual bundy, které byste měli mít ve skříni

Oblékat se ve stylu business casual je jako cvičit se ve vymýšlení oxymorónů. Tento styl v sobě totiž spojuje dvě věci, které spolu nejdou příliš dohromady - přísnost pracovního prostředí a přirozenou uvolněnost každého z nás. Paradoxně přesto (nebo právě proto) je to jeden z nejoblíbenějších dresscodů současnosti. Protože se díky němu můžete i ve formálním pracovním prostředí cítit dobře a sami sebou a pořád vypadat krásně a reprezentativně!

Z business casual má ale leckdo těžkou hlavu. Chybí mu striktní pravidla a dost prostoru nechává na vás a vaší kreativitě. Rozhodně se ale není čeho bát. Stačí myslet na jedinou věc - aby celkový výsledek toho, co si na sebe vezmete, byl v rovnováze. To znamená nebyl ani příliš formální, ani příliš uvolněný. Základními kousky, které byste měli používat, jsou chinos, košile s dlouhým rukávem a kožené boty. Zbytek je na vaší fantazii.

Na jednu věc ale nesmíte zapomínat. Jakýkoliv dresscode, tedy i business casual, zabijete, když si k jinak perfektně sladěnému outfitu vezmete špatnou bundu. Je to stejné jako s botami. Vzít si svoji oblíbenou větrovku na hory je stejná chyba, jako přijít v sandálech.

Po jakých business casual bundách tedy sáhnout, aby se vám to nestalo?

PO BLEJZRU

Blejzr neboli separátní sako je jistota, se kterou nikdy neuděláte chybu a můžete si ho vzít prakticky pro jakoukoliv situaci. Pamatujte ale, že separátní sako není sako z obleku, které si vezmete bez kalhot (to je absolutní no go), ale samostatný kus. Správný business casual blejzr není tak tuhý a tvarovaný jako klasické oblekové sako a nemá ani ramenní vycpávky, a je proto i o dost pohodlnější. K business casual blejzru patří barvy (i když ne příliš výrazné) nebo zajímavé detaily, jako třeba netradičně šité kapsy.

5e568236aa7030f72ff5d4f0_Blejzr

PO BOMBERU

Ano, myslíme to vážně. Původně bunda amerických stíhacích pilotů a později streetwearová ikona dnes patří i do kanceláří. Pokud si ji tedy vezmete ve správné podobě - tzn. ideálně z bavlny a v tmavých barvách. Kožené či oblíbené nylonové varianty a pestrobarevné varianty si vemte jen v opravdu casual případech. Jinak si je nechte na víkend.

5e56824c141b761db4104cce_bomber

PO HARRINGTON BUNDĚ

Tato bunda je ideální pro ty z vás, kterým bomber přijde jako příliš velký odvaz, ale i tak se vám líbí. Rebelskému bomberu je hodně podobná, je stejně dlouhá a má podobně řešené rukávy, formálnější a hlavně elegantnější variantu z ní ale dělá to, že je lépe padnoucí a většinou má klasický límec nebo zapínací stojáček. Díky tomu jde o jednu z nejoblíbenějších pánských přechodových bund vůbec. Bavit vás bude i její kostkovaná podšívka.

5e568261c518232173a0e0a4_Harring-Jacket-style-1024x542

PO CHORE BUNDĚ,

Sice původně vznikla jako pracovní bunda pro dělníky ve francouzských továrnách, stejně jako bomber si ale od té doby prošla řadou proměň a v některých variantách se dostala až do kanceláří jako povolená business casual bunda. I pro ni platí základní pravidlo volit tmavší barvy a nejlíp uděláte, když si ji na sebe vezmete ve skutečně uvolněné dny, což je většinou v pátek. ‍

5e568275223d2f232f43709c_chore

PO DŽÍNOVÉ BUNDĚ

Je na tom v podstatě úplně stejně jako chore. Abyste z ní udělali business casual bundu, volte tu z neseprané džínoviny a noste ji v ty nejležérnější dny.

5e568290c5cf06aa01353ecc_dzinska

PO TRENČKOTU

Patrně nejklasičtější byznysový kabát přechodových šatníků vznikl jako pláštěnka pro vojáky na frontě za první světové války. Chybět by neměl ani ve vaší skříni, protože i v Česku bude (pevně v to věříme) stále sem tam pršet a foukat a do takového počasí neexistuje nic lepšího a stylovějšího než trenčkot. Ikonický je v béžovém provedení, oblíbené jsou ale i třeba černé. A sluší snad každému.

5e56829d0aea4830994bedb9_trenckot

PO PARCE

Pokud dáváte přednost sportovnějšímu stylu, sáhněte po parce. Jde o něco mezi bundou a kabátem, je to tedy dostatečně dlouhý kousek, který vás zahřeje. Typicky se vyrábí v teplejších variantách s podšívkou a ve vodě odolnějších materiálech, existují ale i lehčí varianty. U parky si ale dejte vždy pozor, abyste nezkouzli do příliš sportovního stylu.

5e5682b37df99ea90f8364a0_parka II

A závěrem malá rada. Pokud si někdy nebudete jistí, jestli váš celkový business casual look není moc ležérní, vezměte si kravatu. Sundat si ji můžete vždycky!

Vyplňte jednoduchý stylingový kvíz

A stylistka Petra vám vytvoří Genster Box na míru!

Začít